JE α1 OPRAVDU TO NEJLEPŠÍ, CO JE NA TRHU?

29.01.2021

Blog

Těsně před koncem ledna 2021 představila společnost Sony svou novou vlajkovou loď, kterou označila jako α1. Na internetových diskusích a to jak našich tak i zahraničních se okamžitě spustila lavina dohad. Co je lepší co horší, co umí a neumí atd. Prostě zastánci a odpůrci té či oné značky nebo modelu jsou všudypřítomní, segment fototechniky nevyjímaje. Pozorovat jednu i druhou stranu je téměř vždy zábavné.

Co vlastně Sony představila? Kdo jsou konkurenti? Na jakou skupinu fotografů primárně tento model cílí? Přišla společnost Sony opravdu s něčím převratným, nebo jen srovnala krok s konkurencí? Plus plno dalších otázek. Proč? Protože to co se na první pohled může zdát jako bombastické nakonec nemusí být. A naopak.

CO NA TO KONKURENCE?

Aby bylo možné nový model Sony α1 porovnat je potřeba odpovědět na první otázku a to, kdo jsou konkurenti? Jsou to vlajkové lodi od Nikonu a Canonu? Takže D6 a 1DX III? Vzhledem k tomu, že oba zmíněné modely jsou zrcadlovky, kdežto α1 je bezrcadlovka tak se domnívám, že ne. I když výrobce to tak nejspíš zamýšlel. Osobně se přikláním k tomu, že konkurenti ještě nespatřili světlo světa. Je olympijský rok (přesunutý z loňského roku kvůli viru Corona-19) a v tom jak Canon, tak Nikon vydávají nové vlajkové lodi. V tomto případě oba ohlásili, že se bude jednat o bezrcadlovky. Doufejme, že to tak bude. U Nikonu se spekuluje o Z9 a u Canonu o R1. A to se domnívám, že budou přímí konkurenti. Proto je možné vnímat α1 jako prvotinu od Sony, která se také hodlá ucházet o svůj podíl na trhu sportovních fotografie. Do včerejšího dne jsem se domníval, že konkurencí pro sporťáky od Sony bude α9 Mark něco, alespoň to tak zatím vypadalo. Asi ne a Sony opět ukazuje tak jako v minulosti, že než aby něco dotáhla v detailu do konce, tak to raději zařízne nebo odsune na jinou kolej a vydá novou řadu. V tomto ohledu je chování Sony zvláštní, tedy alespoň pro mne. Rovnou se proto ptám, co bude dál s řadou α 9? Uvidíme.

Porovnat α1 je tak možné vůči modelům bezrcadlovek, které mají Canon a Nikon na trhu, tj. R5 u Canonu a Z7 II u Nikonu. Omlouvám se ostatním, co používají fotoaparáty od značek jako Panasonic, Ricoh, Fujifilm, Olympus atd. že je nezahrnuji do srovnání, ale nejsem úplně přesvědčen, že jsou aktuálně schopni plnohodnotně konkurovat. V něčem ano, ale ne ve všem. Zůstanu proto jen u Nikonu a Canonu. Přeci jen, jsou to nejrozšířenější značky u lidí, co fotí zejména reportáž, resp. sport.

ČÍM VĚTŠÍ JE POČET PIXELŮ, TÍM VĚTŠÍ JE PRAVDĚPODOBNOST ZTRÁTY OSTROSTI

Pokud už někdo ze sporťáků bude používat α1, tak si dokáži docela reálně představit, že soubory o velikosti 50 MPx nikdy nepoužije. To je hrozná velikost pro reportáž. První co udělá je přenastavení formátu výstupu tak, aby z toho lezlo něco okolo 20 MPx v případě RAW a u JPG postačuje dokonce 6 MPx. Jeho doménou je především rychlost, a to jak ve focení, tak i následném zpracování a odeslání. Piplat se s tak obrovskými soubory v časovém presu je nemyslitelné. Stejně tak jejich on-line odesílání v průběhu focení. Drobné detaily získané díky velkému množství MPx v novinách stejně nikoho nezajímají. Tam stačí, když uvidí vítěze, jak protíná pásku a ne detail na jeho hodinách, tj. jestli mu jdou přesně a ukazují půl páté, nebo jiný čas.

JAK PADNE DO RUKY?

V případě ergonomie je až zarážející, že se Sony stále nepoučila. Ano mezi první bezrcadlovkou Sony a tímto modelem je posun k lepšímu, nicméně pořád je co zdokonalovat. V tomto ohledu je na tom Canon i Nikon podstatně lépe. Tvar Sony na mne působí, jako by tvůrce fotoaparát nikdy nedal do ruky lidem, kteří se focením živí. Stejně tak menu. Prostě programátor tam chce dostat co nejvíc funkcionalit, což je samozřejmě dobře, ale logika menu nemůže vypadat jako by to dělal někdo, kdo má v hlavě bramboračku. Pardon nuly a jedničky, resp. umí perfektně programovat, ale v životě nefotil. Vraťme se k ergonomii. Canon i Nikon nedělají vlajkové lodi s integrovaným gripem pro nic za nic. Stejně tak množství tlačítek, které mají usnadnit, a především zrychlit ovládání foťáku tam nejsou na okrasu. U Sony musí člověk neustále lézt do menu a to jen zdržuje. Třeba ovládání Sony někomu vyhovuje, mě ne. Já jsem spokojenější, když do menu nemusím vůbec lézt a po paměti/automaticky zmáčknu potřebné tlačítko, bez toho aniž bych musel sledovat kam klikám na obrazovce nebo v hledáčku.   

IBIS

Pamatuji doby kdy se tomu zrcadlovkáři smáli. Nyní každý kdo přejde na bezrcadlovku, tak to chce mít a považuje to téměř, jako výbavu bez které nemá smysl pořídit model, který si vybral. Podstatné je to, které značce se IBIS a jeho zakomponování podařilo vyřešit lépe. Bohužel Sony zrovna patří k těm horším. Navíc se zdá, že ani v budoucnu se díky „menší díře“ nic u Sony nezlepší. Kromě toho v případě IBUSu jde samozřejmě také o hmotnost snímače. Srovnávat např. FF a MTF není úplně šťastné, protože je čtyřikrát menší a tím pádem se lépe stabilizuje. A v případě srovnání FF tj. vůči Nikonu a Canonu, je Sony varianta opravu nejslabší. Na druhou stranu se to Sony snaží dohnat stabilizací objektivů. Podíváme-li se na vše objektivně, tak je možné říci, že IBIS u dynamických scén postrádá svůj smysl. Což je přesně to, kam Sony s α1 míří, sport či wildlife. Tam jde totiž především o krátké časy. Dovolenkáři tak vidí v IBISu alfu a omegu, která se jim hodí na kratších ohniscích při delších časech a nemusí díky tomu tahat na dovolenou stativ. Ne že by ho sporťák nevyužil, ale rozhodně to nebude tak často jako jiné fotografické disciplíny.

VIDEO A ZAS TO VIDEO

Osobně nejsem příznivce videa ve foťáku. Z mého pohledu to jen prodražuje foťák. Na video jsou vidokamery. Nebo ať výrobci udělají speciální foťáky bez videa pro fotografy. Tím pádem budou levnější a já budu spojenější. Na druhou stranu jsem pro pokrok. 8K video je něco s čím přišel Canon v R5 a Sony evidentně nechtěla zůstat pozadu. Obraz v tomto formátu je lepší, ale objektivně si přiznejme, kolik „běžných“ uživatelů má doma PC s odpovídajícím vybavením díky kterému budou schopni video zpracovat? Hodně málo. Určitě je dobře, že se výrobci snaží inovovat a přicházet na trh se stále lepšími věcmi, ale zůstaňme nohama na zemi a nepodléhejme bezhlavě marketingu. Vše má svůj čas.

RYCHLOST SNÍMÁNÍ

Sony α1 má jako první v tomto bodě jisté vylepšení. Díky tomu je možné fotit rychlé věci elektronickou závěrkou, což samozřejmě otevírá nové možnosti. Hodnota 30 sn/s je opravdu impozantní. Nevím, zda je tato hodnota potřebná. Osobně si bez problémů vystačím i s tím co ostatní výrobci nabízejí, tj. 12,14 sn/s u mechanické závěrky. V případě mechanické to je obdobné jako konkurence, resp. α1 má o 2sn/s vic což není nic závratného.  Osobně nejsem příznivcem bezhlavého mačkání spouště a následném modlení se, zda je na kartě něco ostrého a použitelného. O probírání se tunou fotografií navíc o velikost 50MPx a více, raději ani neuvažuji. Ufff. Z mého pohledu je spíše důležitější rychlost odečtu snímače, která je přibližně 1/240 s a to je cca čtyřikrát vyšší rychlost než má R5. To znamená, že režim elektronické závěrky u α1 je pro rychlou akci mnohem použitelnější než Canon a navíc má mnohem méně rolovací závěrku. To hodnotím jako posun k lepšímu.   

HLEDÁČEK

Pohled do hledáčku bude u α1 určitě lepší než u konkurence. Jeho zvětšení je 0,9x, Canon má 0,76x a Nikon 0,8x. Přičemž rozlišení u α1 je téměř dvojnásobné oproti konkurenci s podstatně rychlejší obnovovací frekvencí. Další krok k lepší technologii, za který dávám palec nahoru.

VYPLATÍ SE POČKAT, NEBO KONVERTOVAT?

Jen velmi málo lidí z těch, na které by měl být model α1 cílený, opravdu potřebuje deklarovanou úroveň výkonu. Jak už to bývá, za několik týdnů/měsíců Canon i Nikon vydají něco, co bude mít srovnatelné parametry a možná i lepší. Tím chci jen říci, že přecházení ze značky na značku se sporťákovi nemůže vyplatit, zejména má-li pořízeno X objektivů. Jejich prodejem by ztratil víc, než získá nejnovějším modelem u konkurence. Na druhou stranu některé agentury např. AP již nějakou dobu přechází na Sony. Proto lze očekávat, že na letošní olympiádě bude mít Sony podstatně větší zastoupení než v minulosti.

Uvedení modelu α1 s nepochybně zajímavými novými ale i vylepšenými stávající funkcemi zvýší tlak jak na Canon tak i Nikon. U ostatních značek nepředpokládám, že se budou chtít zapojit do konkurenčního boje na poli reportážní/sportovní fotografie. Navíc vezmu-li v potaz dobu prodlevy mezi představením a dání do prodeje vztaženo k datu zahájení olympiády, mají Nikon i Canon co dohánět. Podle určitých zvěstí to možná na konec bude tak, že Nikon bude na olympiádě jen testovat jejich novou vlajkovou loď s tím, že představí samotný model až na podzim letošního roku. U Canonu nevím, ten nejspíš bude chtít co nejdříve dorovnat Sony a proto vyjde se svým modelem do olympiády. Asi, uvidíme.

CanonfotoaparátNikonR5SonyZ7IIα1

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře