Capture One jako náhrada za Lightroom

27.06.2020

Blog

Obsah obrázku hodiny, kreslení
Popis byl vytvořen automaticky

Capture One jako i jiné alternativní programy, které by mohly potenciálně nahradit Lightroom, zkouším relativně pravidelně už od předchozích verzí. Proč, protože Adobe od jisté doby zrušilo platbu za krabicový software a nutí uživatele k měsíčnímu, resp. ročnímu předplatnému. Ne že by to bylo drahé, ale varianta upsat se na rok se mi zrovna moc nezamlouvá. Jde to zrušit i dříve, ale ….. Proto čas od času zkouším konkurenční programy, jestli je na trhu něco, co by plnohodnotně nahradilo Lightroom a Photoshop.

Zatím jsem nenašel nic tak zásadního, proč bych měl Lightroom opustit. Jedním z testovaných programů je i Capture One. Ano, něco bylo/je v Lightroom lepší a něco zase v Capture One. Každopádně výrazné změny ve funkcionalitě, alespoň pro mě, nastaly až od verze 20. V tu chvíli jsem jej začal testovat a porovnávat poněkud víc. Já vím, každý chvilku tahá pilku.

Prostě jednou je lepší ten a jindy zase onen. Zpravidla novou aktualizací se funkčnosti jednotlivých softwarů srovnají. Od verze 20 se něco děje jinak. Nevím proč, ale Lightroom jako by jel trochu jiným směrem než Capture One. Uvidíme, kam to celé dojde a kdo bude v pomyslném cíli vítězem. Zatím jsem u Capture One pořád ve fázi testování, uvidíme za několik měsíců. Do té doby budu pracovat paralelně v obou editorech. Pak se rozhodnu, zda zůstanu u jednoho či druhého. Oba programy jsou vynikající.

Nebudu se rozepisovat co a jak se v kterém programu nastavuje, toho je na internetu až dost. Zaměřím se spíš na rozdíly, které vnímám jako obyčejný uživatel a v konečném zúčtování mohou rozhodnout ve prospěch jednoho či druhého. Každopádně případnou změnou za Lightroom, pokud taková nastane, to končit nebude. Součástí předplatného u Adobe je i Photoshop a tak bude potřeba najít náhradu i za něj. Teda, je-li to vůbec možné.

Co má Capture One oproti konkurenci jinak?

S dlouholetými uživateli Lightroomu je v Capture One již dopředu počítáno. Jak? Jednoduše. U Capture One si můžete snadno přenastavit workspace tak jak jsou zvyklí z Lightroomu. Rovněž není problém provést migraci katalogu z Lightroomu, i s tímto se v Capture One počítá. Ke všem těmto krokům stačí pár kliknutí.

Klávesové zkratky je něco, co je v Capture One oproti Lightroom povýšeno na vyšší level. Ano Lightroom je má a případně si uživatel může nadefinovat i některé další. Důležité je slovíčko „některé“. To je rozdíl oproti Capture One, kde je snad možné přiřadit klávesovou zkratku všemu, co vás napadne. Takže prvním krokem si změníte některé funkce, tak jak je znáte z Lightroom. Druhým pak nadefinujete ty, které jsou pro vás důležité.

První změnou oproti Lightroom, která mě zaujala je to, že Capture One používá zcela odlišný dekódovací modul RAW než Lightroom, takže rozdíly lze pozorovat například v detailech, šumu a podání barev. Někdy se jedná o malé, jemné rozdíly a jindy je možné pozorovat celkem významné odlišnosti. Zatím jsem nedokázal zjistit proč tomu tak je, ale snad na to přijdu.

Základem každého editoru je panel s úpravami expozice, jasu, kontrastu atd. V Capture one jej pojmenovali Exposure. Ten kromě jiného obsahuje i funkci Brightness. Tím je možné měnit světlost a tmavost fotografie. Obdobně jako u expozice. Nicméně rozdíl tam je, protože Brightness se projeví hlavně ve středních tónech a minimálně v jasech a stínech.

Dalším z posuvníků je Saturation. Tady opět pozor. Není to to samé jako v Lightroom. Spíše ho lze přirovnat funkci Vibrance, protože posuvníkem nepřidáváte barvu lineárně všude, ale dojde k přidání u méně sytějších barev. Tím samozřejmě nedojde k přesaturování barev, které jsou již dost syté. Aby toho nebylo málo, tak ještě funkce Clarity v Capture One má trochu jiné chování než v Lightroomu. Snadno tak rozostříte skvrny na tvářích, ale stále Vám zůstane zachována strukturu kůže a navíc, nezpůsobuje v některých situacích haló efekt. Stejně tak je jistý rozdíl v tom, že Capture One nemá funkci Textura, ale Struktura.

Obsah obrázku snímek obrazovky, počítač
Popis byl vytvořen automaticky

Další rozdíl Capture One vůči Lightroom je v práci s barvami. Karta Color Editor je rozdělena do tří částí. Basic, která se dost podobá HSL v Lightroomu, dále pak Advanced a Skin ton. Ty Lightroom nezná. Obě zmíněné možnosti poskytují něco, co je návykové a uživatel Lightroomu nemá. Zejména pak u portrétů poslední volba Skin ton, je úžasná funkce. V této oblasti musím před vývojáři Capture One smeknout. Díky tomu je snadné sjednotit odstín pleti. Prostě odstranit několika jednoduchými kliky barevné odchylky v pleti (červené či žluté fleky apod.). To samozřejmě lze udělat v PS, ale proč se mořit v dalším editoru, když je to možné provést rovnou. Jen prosím nespojovat tuto funkci s retušemi pleti. Další práci s barvami je možné provést v kartě Color Balance. Opět něco, co v Lightroom nenajdete. Zde je možné si pohrát zvlášť s barvami ve stínech, středních tonech a jasech.

Capture One stejně jako Lightroom umí porovnat až dvanáct fotografií. Co však Capture One umí lépe, je porovnání při 100% zvětšení. Lightroom je schopen zvětšit a porovnat maximálně dvě fotografie, na rozdíl od Capture One, který zvětší všech dvanáct. Pokud je v Lightroom vybráno více jak dvě fotografie, tak Lightroom zvětší jen jednu fotografii. Navíc načítání 100% zvětšení je u Lightroom pomalejší nežli u Capture One. Samozřejmě nemám to nijak změřené, je to jen můj subjektivní pocit.

Další dobrou věcí na programu Capture One je to, že si můžete nejprve zobrazit náhled výstupu. Pokud například chcete exportovat obrázek RAW do formátu JPG pro web nebo obrazovku, můžete si prohlédnout obrázek s jeho skutečným rozlišením a upravit zaostření dřív, než jej převedete.

Co naopak Capture One chybí?

Capture One nemá integrované všechny profily objektivů. Namátkově u Nikonu nezná 300/4 PF ED VR nebo rybí oko 8-15/3,5-4,5E ED. U objektivů jiných výrobců je to obdobné. Z dalších funkcí, které mi v Capture One chybí je maska vyvolaná pomocí klávesy ALT pro lepší zaostření, odšumění atd. Capture One zatím nic takového nezná. Místo toho má funkci, které říká Focus Mask. Jejím úkolem je jakási překryvná maska zobrazující oblasti na fotografii, které jsou zaostřené. Sílu a místa ostření tím ale nenastavíte. Jen to můžete využít při porovnání dvou fotografií. Nicméně i zde je jisté ale, protože se na to nedá vždy spolehnout.

Dále nemá funkci oblíbenou některými krajináři, a to skládání panorama nebo HDR. Nevím, jestli jsem někde něco nepřehlédl, ale nikde jsem nenašel v Capture One něco jako historii. Domnívám se, že tvůrce programu usoudil, že je zbytečná, protože Capture One stejně jako Photoshop pracuje ve vrstvách a není tak problém se vrátit k jednotlivým vrstvám a upravit je. Takže vlastně je to výhoda, nebo nevýhoda? Asi bude záležet na každém uživateli, co jemu vyhovuje. Ještě jedna nevýhoda, nebo spíš zvláštnost. Capture One neposkytuje plnou integraci s Photoshopem. On sice dokáže exportovat upravené obrázky jako .psd, ale neumí je přečíst.

Co z toho plyne?

Capture One stejně jako Lightroom není pro každého. Domnívám se, že je to v pořádku. Někdo fotí krajinu, architekturu, makro, ….  a jiný portréty. Navíc každý fotograf má jiné zvyklosti a najít univerzální postup, jak fotografii upravit asi není možné. Lightroom je navržen tak, aby vyhovoval poměrně široké škále amatérských ale i profesionálních fotografů, napříč žánry, které fotí.

Naopak Capture One byl původně navržen jako studiový program pro středoformáty. Postupem času se z něho stal „dospělejší“ software a nyní je schopen konkurovat i jiným programům určeným k editaci fotografií. Způsob práce v Capture One je do jisté míry stejný a do jisté odlišný než Lightroomu. To si musí každý zhodnotit sám. Aktuálně jsem schopen pracovat v jednom i druhém, protože každý mi dává něco jiného. Uvidíme časem co zvítězí.

AdobeCapture OneLightroom

Předplatit
Upozornit na
guest
1 Komentář
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře