CAPTURE ONE PRO 21

08.12.2020

Blog

Dnes vychází nová verze s označením Capture One Pro 21 s řadou novinek. Vzhledem k tomu, že jsem byl zvědavý, co nová verze bude umět, zapojil jsem se do testování BETA verze a vše si tak mohl dopředu vyzkoušet a zároveň pomoct s odladěním některých nedostatků.

Nové funkce je možné rozdělit na dvě části. Kosmetické a funkční. Ty funkční jsou asi zajímavější, protože se jedná o funkce, po kterých volali uživatelé, zejména pak ti kteří migrovali z Lightoroomu. Co má verze 21 navíc oproti 20?

  • Lepší výkon
  • Rychlejší úpravy
  • Dehaze
  • Snazší nastavení štětce
  • Podpora 8bit HEIF souborů
  • Barevné přechody u jezdců s vyvážením bílé
  • Vylepšené tipy
  • Snazší přístup k výukovým programům
  • Vylepšený import

LEPŠÍ VÝKON

K prvnímu bodu, tj. lepšímu výkonu je možno pouze konstatovat supr. Po tom aby bylo něco rychlejší a uživatel nemusel čekat, až program provede tu či onu operaci, touží asi každý. Nejedná se o enormní navýšení rychlosti, jen drobné, které někteří možná ani nepocítí, ale je tam. Samozřejmě posuzováno dle subjektivního dojmu, nikoli stopkami či něčím podobným.

SPEED EDIT

Zajímavější pro některé uživatele může být možnost rychlejších úprav (Speed edit). O co jde? Proč jen pro některé uživatele a ne pro všechny? Protože ne všichni mají stejné postupy úprav. Co vyhovuje jednomu, nemusí druhému. Smyslem je využívat myš či tracpad ke změně hodnoty dané funkce aniž by uživatel musel ukázat na daný posuvník a kliknutím na něj změnil jeho hodnotu. Pomocí klávesových zkratek si vyberete funkci a kolečkem myši nebo jejím posunutím do boku, nahoru dolů rovnou měníte hodnotu, aniž by bylo nutné přejet kurzorem k posuvníku funkce. Podmínkou je nadefinovat si klávesové zkratky a pamatovat si je. Při práci s funkcí Speed ​​Edit se pod obrázkem v prohlížeči zobrazí dočasný posuvník, který indikuje jaký nástroj je aktuálně upravován.

Lze to používat i hromadně což se hodí např. u změny vyvážení bílé na více fotografiích současně. Avšak při použití funkce Speed ​​Edit na více obrázcích současně jsou vrstvy ignorovány a úprava se provede na základní vrstvě.

DEHAZE

Dehaze je něco, co Capture One doposud chybělo. Hurá. Oproti LR má drobnost navíc a to ruční možnost změny barevného zákalu. Standardně tuto barvu automaticky detekuje. Výsledek se však může lišit od toho, co očekáváte. Optimálních výsledků dosáhnete tak, že barvu zákalu vyberete ručně. Chcete-li barvu zákalu resetovat na automaticky vypočítanou barvu, klikněte na nabídku nástroje Dehaze.

ŠTĚTEC

Co si pod tím představit? Znáte Photoshop a jeho způsob nastavení velikosti, tvrdosti štětce atd.? Tak něco podobného je i zde. Stačí, když budete při pohybu myší doprava-doleva či nahoru-dolů, držet současně klávesy ALT nebo Shift na Windows u Macu ještě přidáte klávesu OPT. Např. velikost štětce (Size) – držíte klávesu ALT a současně pohybujete myší vodorovně. U tvrdosti štětce (Hardness) pak držíte ALT a myší současně pohybujete svisle. V případě klávesy SHIFT je to krytí/průsvitnost (Opacity) vodorovně a plynulost přechodu (Flow) svisle. Tato funkcionalita je příjemná a návyková. Rychle si na ní zvyknete.

PODPORA 8 BITOVÝCH HEIF SOUBORŮ

Díky této funkcionalitě je možné v Capture One pracovat s 8 bitovými soubory HEIF. Respektive importovat, upravovat a exportovat do dalších podporovaných formátů.

BAREVNÉ PŘECHODY U JEZDCŮ S VYVÁŽENÍM BÍLÉ

Capture One je stejně jako mnoho dalších softwarů schopno provést vyvážení bílé. Co však doposud nebylo zřejmé, jestli pohybujete posuvníkem směrem k studenému tónu, nebo teplému. Proto bylo přidáno podbarvení posuvníků k snazší vizualizaci toho, co který posuvník dělá. Takže kosmetická úprava, nikoli faktická funkcionalita. J

VYLEPŠENÉ TIPY

Chcete-li zobrazit popis dané funkce, umístíte kurzor na nástroj nebo jeho název. V některých případech se v nápovědě zobrazí i ukázkový obrázek. Koho by takováto nápověda otravovala, ten si jí může vypnout (Preferences > General).

SNAZŠÍ PŘÍSTUP K VÝUKOVÝM PROGRAMŮM

Jak začátečník, tak i pokročilý uživatel čas od času hledá nějaké to video, návod jak to či ono v daném softwaru funguje. Capture One v tomto ohledu přináší ucelený a celkem jednoduchý způsob jak najít výukové programy pro všechny, kteří chtějí své dovednosti posunout dál. Na panel nástrojů bylo přidáno nové tlačítko „Learn“.

VYLEPŠENÝ IMPORT

Ke zlepšení došlo i u funkce importu. To nyní obsahuje „Picker“ pro snazší výběr souborů určených k importu. Kromě toho bylo zvětšeno okno importu s miniaturami, které mají vyšší rozlišení, je možné vybrat více složek, ze kterých chcete importovat současně, nebo můžete vybírat fotografie přímo v prohlížeči složek.  Pokud plánujete importovat všechny obrázky do složek, které jste vybrali, můžete jednoduše kliknout na „Import All“.

Máte-li pocit, že Capture One Pro 21 je přesně pro vás, není nic jednoduššího než jej v 30 denní zkušební lhůtě otestovat. Stáhnout ho můžete kliknutím zde nebo na logo níže.

Capture OneLightroom

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře