DENOISE AI, ANEB JAK ODSTRANIT ŠUM

15.10.2020

Blog

Šum, který vznikne při focení na vyšší ISO je věc, se kterou se setkal každý. Je úplně jedno zda foťák šumí přirozeně, nebo bylo potřeba sáhnout k extrémní hodnotě a nastavit vyšší ISO. Stejně jako jiní i já vyzkoušel několik možností. Od programů určených k úpravě fotografií, které mají v sobě zakomponovány funkce na potlačení šumu až po externí pluginy/programy, které jsou určeny výhradně k potlačení šumu.

U všech „udělátek k potlačení šumu“ to zatím bylo o kompromisu. Míň detailů a víc šumu, nebo naopak. Topaz Labs, resp. jejich produkt DeNoise AI slibuje, že udrží pod kontrolou, jak šum, tak i detaily současně. Po několika denním testování musím souhlasit. DeNoise AI funguje opravdu lépe než podobné programy, které jsem doposud vyzkoušel.

Základy programu DeNoise AI jsou právě v technologii založené na strojovém učení. Tvůrci tvrdí, že se jedná o nejefektivnější způsob potlačení šumu při zachování maximálního množství detailů ve fotografii.

JAK SE SNÍM PRACUJE

Program je co do ovládání jednoduchý (intuitivní), tak aby jej pochopil každý.  Podporuje většinu běžně používaných fotografických souborů (*.raw, *.dng, *.tiff, *.jpeg atd.)

Základní zobrazení programu DeNoise AI po spuštění

V pravé horní části najdete panel nástrojů (viz obrázek níže) s volbami Original (Původní náhled fotografie), View (Rozdělení náhledu), Brighten (zesvětlení obrazu k snazší kontrole šumu) a Zoom.

Panel nástrojů z pravé horní části programu

V poslední aktualizaci programu přidal Topaz Labs i jednu drobnost, která vám může ulehčit práci. Jde o tzv. srovnávací zobrazení. Viz obrázek níže. Funkce je schovaná pod oním tlačítkem View. Tato funkce vám umožní rozdělit obrazovku na dvě nebo čtyři části (Original / DeNoise AI / Clear AI / Low Light). U poslední volby Comparison View můžete provádět změny v každém ze tří režimů. Snáze porovnáte jejich výsledky a rozhodnete, který ze tří režimů poskytuje nejlepší výsledek. Supr funkce. Nezapomeňte, že jakmile přejdete do jiné části obrazu, musíte znovu aktualizovat náhled pro všechny režimy.

Podmenu View
Náhled s porovnáním

FUNKCE PROGRAMU

Na pravé straně je samotné nastavení jednotlivých režimů programu DeNoise AI, AI Clear a Low Light.

Nastavení redukce šumu

AI Clear je starší verze tohoto programu. Hlavní volbou by měla být první volba, tj. DeNoise AI. Je na vás, zda ponecháte vše umělé inteligenci nebo vypnete funkci Auto a nastavíte si v manuálním režimu jednotlivé hodnoty odšumu. K tomu vám poslouží posuvníky „Remove Noise“ (odstranit šum), „Enhance Sharpness“ (zaostřit). Tento posuvník nejenže zaostří, ale i částečně obnoví detaily, které mohou být po odšumění trochu rozmazané. Dále je zde posuvník „Recover Original Detail“ (obnovit původní detaily). Díky této volbě můžete vrátit do fotografie detaily, které po odšumění nebyly vidět. Posledním posuvníkem je „Color Noise Reduction“ (redukce barevného šumu). Dobrý nástroj, ale bacha ať nenastavíte moc vysokou hodnotu. Tím totiž dojde k desaturaci vaší fotografie. Volba Low light, neboli režim slabého osvětlení, byl vytvořen speciálně pro snímky pořízené při slabém osvětlení. Funkce je navržena tak, aby došlo ke snížení nejen celkového šumu, ale také k odstranění silného barevného šumu.

Zapomněl jsem zmínit zatržítko „Auto-update preview“. Viz obrázek níže. Tuto volbu doporučuji vypnout. Proč, protože když provedete jakékoli změny v nastavení, program se automaticky snaží obnovit náhled a vy jen čekáte, až jej vygeneruje. Výsledkem je zpomalení práce. Na druhou stranu to výborně funguje jako tester vaší nervové soustavy. Já to nevydržel a vypnul to. Raději nejdříve provedu změny a poté pomocí tlačítka „update“ vygeneruji náhled ručně. Tlačítko aktualizace se vám zobrazí právě, až náhled vypnete. Viz obrázek níže.

Auto-update preview

Kromě odšumění jednotlivé fotografie, zvládá program i dávkové zpracování více fotografií současně, resp. postupně jedné po druhé. Vše, co musíte udělat, je přetáhnout více obrázků do DeNoise AI. Při dávkovém zpracování můžete vše ponechat na výchozím nastavení DeNoise AI nebo si hodnoty upravit ručně.

Dávkové zpracování fotografií

Pokud dáváte přednost selektivní redukci šumu, můžete na DeNoise AI použít masku. Maska funguje stejně jako např. maska Lightroomu. Tato funkce byla do DeNoise AI vložena až při nedávné aktualizaci a s největší pravděpodobností je to na základě nářků fotografické komunity. V tomto případě nelze než tleskat, supr funkce. 

Maskování
Nastavení štětce pro maskování
Co se mi líbilo

•          Efektivní redukce šumu bez ztráty detailů

•          Snadné použití s možností přizpůsobení (téměř) v reálném čase

•          Přiměřená cena (zejména využijete-li slevový kupon)

•          Lze jej použít jako samostatnou aplikaci nebo plugin do PS/LR

Co by mohlo být lepší

•          Relativně pomalé zpracování, které je závislé na rychlosti vašeho PC

Požadavky na systém

Před chvílí jsem zmínil, co se mi nelíbí, protože DeNoise AI si klade opravdu nemalé nároky na hardware vašeho počítače. Čím pomalejší máte stroj, tím pomalejší bude práce s tímto programem. Ostatně sám Topaz doporučuje

Minimum CPU

•          Intel i5 nebo ekvivalent (3,0 GHz a vyšší)

•          AMD Ryzen 5 nebo ekvivalent (3,0 GHz a vyšší)

CPU doporučeno

•          Intel i7 nebo vyšší (4 GHz a vyšší)

•          AMD Ryzen 7 nebo vyšší (4 GHz a vyšší)

Minimální grafická karta

•          NVIDIA 2 GB vyhrazené paměti VRAM (GT 740 nebo vyšší)

•          AMD 2 GB vyhrazené paměti VRAM (Radeon 5870 nebo vyšší)

Doporučená grafická karta

•          NVIDIA 4 GB vyhrazené paměti VRAM (GTX 970 nebo vyšší)

•          AMD 4 GB vyhrazené paměti VRAM (Radeon RX 460 nebo vyšší)

RAM

•          Minimum: 8 GB

•          Doporučeno: 16 GB

•          Optimální: 32 GB

Pokud váš počítač splňuje výše uvedené doporučené požadavky, nemáte se čeho bát. Podle mých zkušeností s používáním softwaru na rychlém počítači se systémem Windows 10 jsem zjistil, že je to pravda.

ZÁVĚREM

Jak už jsem zmínil dříve, DeNoise AI používá umělou inteligenci ke snížení šumu v obrazu. Podle společnosti Topaz Labs je to první software pro potlačení šumu využívající umělou inteligenci na světě. Z jejich strany docela odvážné tvrzení, není označení AI spíše marketingový tah? Jak dosáhli onoho proklamovaného učení se? Udělali to v několika krocích. Nejdříve použili fotografii s minimálním až žádným šumem. Poté digitálně reprodukovali šum na původní fotografii. Možná se ptáte, proč nevyfotili něco na vyšší ISO, tj. se šumem? Důvodem je, že potřebovali původní fotografii jako referenční. Vložili fotografii se změnou šumu do DeNoise a porovnali výstup vůči původní fotografii. Tento krok opakovali cca milionkrát. V případě potřeby provedli aktualizaci. A to je jejich celé kouzlo strojového učení se.

Otázkou tak zůstává, zda DeNoise AI stojí za to. Je to lepší než Lightroom nebo Photoshop či jiné programy třetích stran? Pokud víte přesně, co ve Photoshopu děláte, je možné se přiblížit výsledkům, které získáte pomocí DeNoise AI. Jakékoli jiné řešení než seriózní zpracování vrstev Photoshopu však nebude mít stejný konzistentní výstup kvality, jaký má DeNoise AI.

Každopádně ať tak či onak z  mého testování vyplynulo, že volba AI Clear odstraní šum jen částečně. Naopak DeNoise AI odstraní šum efektivně a provede lehké doostření obrazu. Neplést si s klasickým doostřováním, protože k samotnému doostřování má Topaz Labs jiný nástroj, Sharpen AI. O tom více někdy příště.

Není nic jednoduššího než si program DeNoise AI vyzkoušet. K tomu slouží 30 denní lhůta, kdy je program poskytován zdarma. Chcete-li získat 15% slevu, klikněte na zde nebo banner níže a přidejte REF15 do pole s kódem kupónu u pokladny.

DeNoiseLightroomPhotoshopTopaz

Předplatit
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře