Kam kráčíš Capture One?

08.12.2022

Blog

Je to až s podivem, jakou diskusi vyvolal e-mail zaslaný Capture One (C1) dne 6. 12. 2022 všem registrovaným uživatelům o plánované změně licencí. Na různých fórech a sociálních sítích se rozpoutala diskuse o tom, jak je to hrozné a jak to poškozuje uživatele s trvale platnou licencí. Často je v příspěvcích zmiňováno, že společnost „uvedla jak stávající, tak i nové uživatele C1 v omyl“, když oznámení nechala až po slevových akcích „Black Friday a Cyber Monday“.

Obdobnou diskusi bylo možno sledovat před několika lety, kdy přišlo Adobe s podobným nápadem u Photoshopu a Lightroomu. Zjednodušeně řečeno, šlo o ukončení krabicového prodeje softwaru, tj. vlastnění trvalé licence a nahrazení měsíční/roční platbou za „pronájem“´. Obdobné je to i nyní s C1, jen je tam drobná změna. Abych byl přesný, tak níže je možné si přečíst zaslaný e-mail.

Upcoming changes to our perpetual license

Over the past few years many of you have told us you want access to new tools and improvements sooner, rather than have them all in one ‘major’ version of Capture One Pro at the end of each year. That’s why we’ve been investing heavily in our technology to be able release features to you as soon as they are ready. Now we’re ready to fully embrace this approach.

From 2023 we will no longer be tied to an annual cycle for major releases. As a result, there will not be a Capture One 24. Instead, we will continuously release new tools and features on a rolling basis throughout the year.

Alongside this, we will also be making changes to our perpetual licenses from February 1, 2023. Here’s what’s changing:

New perpetual licenses will include updates with bug fixes until the next version, but new features released after purchase will not be included. 

Upgrade pricing will no longer be available and will be replaced with a new loyalty scheme. More details will be announced on February 1, 2023.

Here’s how it affects you:

As you already own a license for Capture One Pro 23, you will receive free updates including all new features and improvements until September 30, 2023.

After this date, you can choose to remain on Capture One Pro 23 for as long as it suits your needs, purchase a new license when another version is released, or switch to a subscription. 

You can find more details of the changes and how it affects you on this page.

Thank you as always for being part of the Capture One community. We’re excited to share our new products and features with you over the coming months, and hope you’ll enjoy using them as much as we have creating them! 

Thank you,

The Capture One Team

Co se vlastně mění?

Ten, kdo si koupí licenci po 1. 2. 2023 nemá nárok na aktualizace funkcí. Jediné, co mu bude poskytnuto, jsou opravy chyb, a to vše do doby, než bude vydána nová verze. Nikde už se ale nedočtete, zda to bude za 1/2 roku, rok nebo jen měsíc. Prostě nová verze už nebude každým rokem, ale tak jak se vývojáři rozhodnou. 

Z toho plyne, že 1.2.2023 je datum kterým se začnou dít změny. Ti, co mají licenci zakoupenou před tímto datem budou dostávat opravy chyb i aktualizace bezplatně do 30. 9. 2023. Další datum, které něco mění. Každopádně do posud ten, kdo si koupil licenci tak měl jak opravy, tak i nové funkce na rok zdarma. Zde evidentně došlo ke zkrácení období, protože ti co mají již zakoupeno licenci tak de facto získají aktualizace jen na 10 měsíců, nikoli rok jak tomu bylo doposud.

Dále, ti co mají starší licence, se jich nemusí zbavovat nebo měnit za novou, budou prostě dostávat bezpečnostní záplaty do doby, než se společnost rozhodne ukončit podporu dané verze anebo váš operační systém ji přestane podporovat. Každopádně i při této variantě zapomeňte na nové funkce.

Kdo bude mít nárok na nové funkce?

Ten, co dobrovolně přejde na měsíční/roční platbu za „pronájem“ softwaru. To, co už Adobe praktikuje několik let. Možná se to některým nebude líbit, ale asi to je budoucnost. Adobe ostatně není jediná společnost, která něco podobného dělá. Co třeba Netflix, cloudové služby všeho druhu, Microsoft a další?

Každopádně ještě nebylo představeno vše. V únoru 2023 má být veřejnost seznámena s konkrétními podmínkami jako je cena a struktura věrnostního programu. Osobně mohu říci, že si na únor počkám a teprve pak se rozhodnu co dál.

V některých uživatelích díky tomuto sdělení bouchly saze a na různých fórech je možné pozorovat rozhořčení nad plánovanými novinkami. Proč? Protože plno z nich před lety uteklo od Adobe aby nemuseli platit každý měsíc.

Co z toho plyne?

Mnoho naštvaných zákazníků je na základě nového plánu prodeje licencí C1 připraveno odejít ke konkurenci. Pokud si konkurence přečte nářky uživatelů C1 a bude ochotni připravit dostatečně rychle vhodný marketingový plán s relativně vhodnými podmínkami podpořené rozumnou cenou, mohou snadno získat nové klienty.

Osobně se domnívám, že největším motivátorem případného přechodu bude cena. To je vzhledem k válce na Ukrajině velmi silný argument. Proč? Zdražení jak u nás, tak u všech států minimálně v Evropě, téměř všeho. Od topení, vody, elektřiny, potravin až po různé služby. Navíc C1 v cenové politice zrovna moc nevynikalo ani v minulosti.

Co s tím?

Přinášet nové funkce pouze v hlavních verzích je dle mého názoru v pořádku, ale očekával bych, že verze, kterou si koupím, bude podporována alespoň jeden rok. Když říkám podpora, myslím kromě oprav chyb a bezpečnostních záplat i přidání nového fotoaparátu či objektivu. Bylo by to přinejmenším spravedlivé.

Další věcí jsou upgrady. Chápu, že nikdo nechce platit šílenou cenu za upgrady, aby získal pár nových funkcí a používal jen zlomek z nich. Budu doufat, že v únoru až zveřejní ceník, tak bude podobný konkurenci. Ano i já používám trvalou licenci a upgraduji zpravidla obverzi. Zatím mi to tak vyhovovalo a cenově to pak vyšlo rozumněji něž u konkurence. Navíc změny funkcí byly spíše drobné a orientované na portrétní a svatební fotografy. Ostatně to že jsem neměl předplatné, byl jeden z důvodů, proč používám C1. Dalším důvodem je vynikající práce s RAWy, úpravy barev a mnoho dalšího.

Proč ta změna?

Může to být reakce na špatné prodeje C1 (23) a nebo se domnívají, že jsou dostatečně velcí s obrovskou komunitou, která jim bude platit víc než doposud a oni si tak víc vydělají. Může to být i snaha o rychlejší nasazování novinek v podobě AI po vzoru konkurence. Bez dostatečných podkladů jsou to jen dohady.

Co na závěr?

Ano, společnost si může se svými produkty dělat co chce. Stejně tak i zákazníci si mohou se svými penězi dělat, co chtějí. Jen doufám, že se C1 právě tímto „novým licenčním modelem“ nestřelila do vlastní nohy. Upřímně doufám, že únorové vysvětlení bude vstřícnější.

Uvidíme …. 

Capture One

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře