Nový odšum v Lightroom Classic

18.04.2023

Blog

Vypadá to, že Adobe v poslední době uvolnilo brzdu a šláplo na plyn. Vždyť ani konkurence nespí a snaží se vylepšovat. Adobe v nedávné době implementovalo umělou inteligenci (AI) do PS či LR v podobě masek které postupně vylepšuje. V nejnovější verzi LrC byla upravena jedna z funkcí, kterou má několik let. Pomocí AI nyní dokáže podstatně efektivněji pracovat s odstraněním šumu a přitom zachovat jemné detaily. Samozřejmě těch novinek je víc, např. další úprava maskovacích funkcí, zrychlení modulu Develop, byly přidány nové fotoaparáty, objektivy atd. Vraťme se však k odšumu.

Není divu, že se Adobe pustilo do inovace této funkce. Konkurence v podobě externích programů má ve svých produktech AI zaimplementovanou a dosahuje podstatně lepších výsledků. Takže de facto jde o to, aby ten ujíždějící vlak nebyl za měsíc, rok moc daleko a Adobe by se již nepodařilo jej dohnat. Nejde přeci o nic jiného než o peníze. Klienti začali hledat alternativy, tj. utrácet peníze u konkurence a bylo třeba přimět je k tomu, aby tak nečinili.  

Otázkou zůstává, zda se vyplatí používat nový odšum v LrC, nebo i nadále svěřit své fotografie exponované s vysokým ISO specializovanému externímu programu. Vlastně mě zajímá, kvalita výstupu, doba zpracování a konečná velikost souboru. Proč, protože i v externím programu to není hned. Používání AI v podobných programech má vždy vliv na kvalitu HW vybavení PC a tím pádem i na čas zpracování a velikost výsledného souboru. Určitě to nebude jako doposud, zatahání za posuvník a hotovo. Ostatně i Adobe samo upozorňuje, že odšumění je funkce náročná na GPU.

Nový AI odšum se nachází na panelu Detail, stejně jako dříve.

Na první pohled je patrná změna. Dříve měl odšum několik posuvníků pomocí nichž bylo možné měnit intenzitu a td. Nyní je patrné jedno tlačítko, takže AI, ale bylo zachováno i manuální nastavení které je hned pod tím. Stejné jako u staré verze.

Ruční nastavení hodnot odšumu
v nové verzi LRC

Co je nepřehlédnutelné, je popis pod tlačítkem. Výsledný odšuměný soubor bude uložen jako další ve formátu DNG. Z toho plyne, že AI odšum od Adobe se tváří jako chytrá horákyně. Tváří se jako plně implementovaný, ale ve skutečnosti vyskočí další okno a výsledkem je nový soubor DNG. To znamená, že se vlastně chová jako externí program. Takový menší podvod, protože za normálních okolností bych po aplikaci odšumu v LRC očekával další položku v historii a nikoli nový soubor.

Při detailním prozkoumání nového okna s odšumem zjistíte, že se jedná o společné s funkcí Super Resolution. Jen se aktivuje jiná položka. Zajímavé řešení. Každopádně u odšumu si můžete nastavit intenzitu odšumění. Výsledek je patrný v náhledu. Po aplikování odšumu se výsledný soubor uloží jako „Původní název_souboru-Enhance-NR.DNG“ do stejné složky kde je zdrojový soubor.

Výsledek není špatný, ale jak jsem předpokládal, čas zpracování je poněkud delší a velikost souboru také není malá. To může starším PC dělat problémy s dalším zpracováním. Když si vynásobím množství fotografií s časem několika minut na 1 fotografii, tak se dostávám k velkým časům. Navíc soubor o velikosti 3 až 4 násobku zdrojového také není zanedbatelný na množství dat potřebných jako úložný prostor.

Ruční odšum v LRC
Automatický odšum v LRC

Pro toho, kdo potřebuje udělat odšum čas od času u pár fotografií to může být uspokojující. Ti, kteří jsou někdy nuceni fotit akci z jakéhokoli důvodu s vyšším ISO a následně v post procesu krotit šum, si nejsem tak jist, zda budou spokojeni. Každopádně je to dobrý krok od Adobe a předpokládám, že na tom budou i nadále pracovat a zlepšovat.

LightroomNoise

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře