AI Capture One Pro vs AI Lightroom

11.11.2023

Blog

Na konci září 2023 jsem v článku AI masky v Capture One Pro (C1) naznačil další směr vývoje Capture One. De facto by se dalo říci, že v tu chvíli bylo za minutu dvanáct, protože konkurence od Adobe touto schopností disponuje již cca rok. Hurá, i C1 na konci října vydalo novou verzi, která má v sobě implementovánou technologii AI.

Jak je jejich zvykem, stejné, není stejné. Tím chci říci, že ovládání ale i „myšlení AI“ je jiné než konkurenční, přesto do jisté míry stejné. Uvidíme v budoucnu, zda to komunita C1 přijme nebo bude požadovat nějaké úpravy. Každopádně jsem rád, že se vývojáři snažili.

Nyní bych chtěl na několik fotografiích ukázat a porovnat, jak jejich AI funguje. K porovnání jsem použil konkurenční Adobe Lightroom (LR). Vzhledem k tomu, že C1 má první verzi a LR během posledního roku některé věci odladilo, tak to bude porovnání AI Davida s Goliášem. To nevadí, třeba benjamínek (C1) překvapí. Nejdříve si ukážeme AI na objektu s jednoduchým pozadím, pak si to trochu ztížíme a do třetice všeho dobrého i zlého zkusíme i něco se složitějším pozadím. Proč to všechno, protože fotím sport/reportáž kde není vždy jednoduché si vybírat jen místa s jednouchým pozadím jako v ateliéru.

Nemám nic proti ukazovaní AI technologie veřejnosti na jednoduchých fotografiích, jak to učinilo Adobe i C1. Osobně bych při představování uvítal i složitější situace, aby se ukázaly skutečné schopnosti implementované AI. To se však nikomu nechce, aby náhodou potenciální zákazníci nezjistili, že tam už to není tak jednoznačné. Ono totiž to AI se v takových situacích nemusí chovat jak předpokládáte, ale vybere jako hlavní objekt něco, co nečekáte. Takový příklad si ukážeme právě na složitějším pozadí.

Výběr objektu pomocí AI na jednoduchém pozadí

Obrázek 1 AI výběr subjektu v LR
Obrázek 2 AI výběr subjektu v C1

Na první pohled je patrné, že AI rozpoznalo a vybralo správně. Na druhou stranu na fotografii kromě jediné postavy nic není. Takže se nemohl splést. Když se podíváme blíže na masky tak zjistíme, že AI v C1 zafungovala lépe. U masky z LR vybrala AI i prostor mezi lyžemi a pravou rukou, stejně tak u levé paže vybrala prostor mezi palcem a ostatními prsty. Přechod mezi sněhem a botami také není u LR 100 %. Ač je v tomto duelu C1 nováčkem tak jeho AI z mého pohledu zafungovala lépe. Nyní zkusíme na stejném obrázku nechat AI vybrat pozadí. Člověk by si řekl, stačí aby to AI invertovala, ale ona takhle nepřemýšlí.

Obrázek 3 AI výběr pozadí v LR
Obrázek 4 AI výběr pozadí v C1

Z výběru masek na obrázcích 3 a 4 je patrné, že AI v LR opět dopadla hůře. Proč, protože kromě pozadí okolo objektu vybrala i část lyží, helmy a bot. Když už jsem v tom testování, tak proč nezkusit u stejného obrázku výběr jen některých částí skokana. Např. lyže, boty, helma, hlavu s helmou či samotnou kombinézu lyžaře. Pro jistotu ještě nejdříve zkusím vybrat hlavní objekt pomocí nástroje AI pro výběr objektu.

Obrázek 5 AI výběr objektu pomocí samostatného nástroje v LR
Obrázek 6  AI výběr objektu pomocí samostatného nástroje v C1

Je to až k nevíře, ale i v tomto případě (obrázky 5 a 6) dopadlo lépe AI v C1. Jeho AI se zachovalo jako by vybíralo subjekt. Zato AI v LR opomnělo ve výběru zahrnout i část helmy. Kromě toho má docela viditelné přesahy okolo celé postavy, takže zasahuje i do sněhu. Držte si klobouky jedeme z kopce – budeme vybírat části, jak jsem již naznačil výše. Začneme botami.

Obrázek 7 AI výběr bot pomocí objektu v LR
Obrázek 8 AI výběr bot pomocí objektu v C1

Výběr bot pomocí AI (obr. 7 a 8) dopadl nerozhodně. Jak LR tak i C1 mají ve výběru drobné nedostatky, nicméně výsledek lze pouvažovat za uspokojivý. Následuje výběr celé hlavy.

Obrázek 9 AI výběr celé hlavy pomocí objektu v LR
Obrázek 10 AI výběr celé hlavy pomocí objektu v C1

AI v C1 to zvládla lépe. U výběru v LR chybí kousek zadní části helmy (obr. 9 a 10). Následuje výběr lyží.

Obrázek 11 AI výběr lyží pomocí objektu v LR
Obrázek 12 AI výběr lyží pomocí objektu v C1

Je to až s podivem, jak AI v C1 funguje. Opravdu vybere jen lyže. Zato AI v LR propadlo. Kromě lyží vybralo i část hlavy s helmou a část pravé ruky která lyže drží (obr. 11 a 12). Pokračujeme výběrem kombinézy.

Obrázek 13 AI výběr kombinézy pomocí objektu v LR
Obrázek 14 AI výběr kombinézy pomocí objektu v C1

V tomto případě mi AI z C1 příjemně překvapilo. Tleskám vývojářům. Bohužel AI v LR ač je už jednoleté a má odladěné počáteční mouchy, na rozdíl od C1 které je absolutním nováčkem, to nezvládlo tak dobře (obr. 13 a 14). Kromě kombinézy vybralo i rukavici na levé ruce a boty.

Výběr objektu pomocí AI u středně složitého pozadí

Nyní k testování AI použijeme obrázek, kde nebude pozadí tak jednoduché, nicméně ani složité. Dle mého by to AI mělo zvládat. Opět zkusíme výběr subjektu a následně i pozadí pomocí AI.

Obrázek 15 AI výběr hlavního objektu pomocí objektu v LR
Obrázek 16 AI výběr hlavního objektu pomocí objektu v C1

Je potřeba při pohledu na výběr masky hlavního objektu fotografie pomocí AI na obr. 15 a 16 ještě něco dodávat? C1 naprosto přesné a LR si přihodil k výběru i postavu v pozadí a část žlábku pro skeleton. Následuje to stejné jen pro výběr bude určeno pozadí.

Obrázek 17 AI výběr pozadí v LR
Obrázek 18 AI výběr pozadí v C1

Dle předpokladu AI v C1 nezklamalo. V LR vlastně taky ne, očekával jsem nepřesnosti (obr. 17 a 18). LR vybralo i část skeletonu, a naopak neoznačilo část zdi v pozadí a žlábek pro skeleton. Proč? Nerozumím tomu, jak vyhodnocuje co má ne/vybrat.

Výběr objektu pomocí AI u složitého pozadí

Jak u jednoduchého pozadí, tak u středně složitého pozadí pokořil nováček C1 matadora LR. Zajímavé. Nyní zkusíme výběr hlavního objektu pomocí AI u složitého pozadí.

Obrázek 19 Výběr subjektu pomocí AI u složitého pozadí v LR
Obrázek 20 Výběr subjektu pomocí AI u složitého pozadí v C1

Tak tady poprvé u C1 padla kosa na kámen a AI nebylo schopno rozpoznat co je hlavním motivem. V tomto případě zvítězilo AI v LR, byť s nepřesnostmi a výběrem i diváků (obr. 19 a 20). Následuje výběr pozadí. Uvidíme, jak si sním AI poradí.

Obrázek 21 Výběr pozadí pomocí AI u složitého pozadí v LR
Obrázek 22 Výběr pozadí pomocí AI u složitého pozadí v C1

AI v LR kromě samotného pozadí vybralo i část sajdkáry, nicméně podstatně více se přiblížilo tomu, co má vybrat. C1 i v tomto případě chybuje (obr. 21 a 22). Pro jistotu ještě zkusím vybrat hlavní objekt pomocí nástroje AI pro výběr objektu.

Obrázek 23 Výběr objektu pomocí AI u složitého pozadí v LR
Obrázek 24 Výběr objektu pomocí AI u složitého pozadí v C1

Skoro by se dalo říci, že nerozhodně. AI v LR vybralo kromě hlavního motivu i části pozadí. AI v C1 bylo trochu přesnější, nicméně zapomnělo část ruky spolujezdce a blatník sajdkáry (obr. 23 a 24). Určitě je snazší udělat opravu výběru masky v C1 a doplnit chybějící části nežli odmazávat pozadí v LR.

Co říci závěrem?

AI obou programů se chová trochu jinak i přesto, že by člověk očekával hodně podobné výsledky. Navíc LR od Adobe má jednoroční náskok. Přesto si dovolím prohlásit, že AI v C1 dosáhla lepších výsledků, zejména proto, že je to první verze, která se bude i nadále ladit a vylepšovat.  Technologie AI je na vzestupu a do budoucna lze očekávat že bude zvládat víc a víc. Pakliže jí to dovolíme.     

AICapture OneLightroom

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře