CANON R3 POD DROBNOHLEDEM

30.05.2022

Blog

Před časem jsem věnoval pár řádků vlajkové lodi od Nikonu „První setkání s Z9“ a nyní bych rád nastínil několik kladů a záporů tak jak jsem je vnímal já s dočasnou vlajkovou lodí od Canonu R3. Proč dočasnou, protože předpokládám, že bude vydána skutečná označovaná jako Canon R1.

R3 je sportovní a reportážní fotoaparát, který dostal do vínku nejen novinky tak i několik vylepšení, než mají jeho starší sourozenci R6 a R5.  Navíc u R3 byť se na první pohled zdá, že se jedná o „velký“ či „těžký“ fotoaparát, tomu tak není. Rozhodně ne těžký. Každý to pozná, jakmile jej vezme do ruky. Velikost v ruce je totožná s ostatními výrobci vlajkových lodí, ale hmotnost o třetinu nižší.

Všichni výrobci nové fotografické techniky se zaměřují a neustále vylepšují detekci nejčastěji fotografovaných objektů, jako jsou osoby, zvěř, ptáci, auta, letadla atd. Naprosto běžné je tak dnes automatické ostření s rozpoznáním obličeje a očí.

Co má Canon a ostatní ne? Autofokus ovládaný okem, chytrý ovladač v podobě tlačítka AF-ON. Funguje to jako optická myš, která čte pohyb palce. K čemu je to dobré? K plynulému pohybu AF po celé ploše. Rozdíl poznáte, jakmile si to vyzkoušíte. Rychlost pohybu AF bodu z jedné strany na druhou, je asi jako rychlost Trabanta a Mercedesu.

Stejně jako v předchozím článku k Z9, se nebudu věnovat testování R3 a jeho popisu tak jak to činí jiní, kteří jej testovali, ale spíše pocitům z jednotlivých funkcí, menu atd. Každý ať si z toho vezme, co uzná za vhodné. Recenzí je na internetu relativně dost, včetně video recenzí. Tak proč opakovat něco co je i jinde. Navíc mi přijde, že se téměř všichni snaží, vypíchnou jen klady a zápory tak nějak opomíjejí.

MENU

Začneme něčím jednoduchým jako je menu. V této oblasti není nic, co by mohlo uživatele nějak překvapit. A to je dobře. Jde de facto o stejné menu, které je používáno u Canonu již několik let. Bez nějakých velkých problémů tak najde vše, co potřebujete přesně tam, kde to očekáváte.

RYCHLOST ZÁVĚRKY

Proč to zmiňuji, protože např. rychlou závěrku nad 1/8000 je možné používat pouze v manuálním režimu. V ostatních režimech P, Av, Tv a Fv jde nastavit čas maximálně do 1/8000. Mám dojem, že v reklamách je něco jiného. Asi jsem tu reklamu špatně pochopil. Prostě 1/32 000 nebo 1/64 000 nastavíte pouze v manuálním režimu, a navíc jen s elektronickou závěrkou.

PODSVĚTLENÁ TLAČÍTKA

Podsvícení tlačítek je něco jako chytrá horákyně. Ano i ne. Podsvíceno je jen pět tlačítek (RATE, MEMU, PLAY, LUPA a KOŠ) pouze tehdy, když stisknete tlačítko ☀ (osvětlení) u stavového displeje. Domnívám se, že výrobce asi nepočítal s tím, že nějaký uživatel bude používat ve tmě i ostatní tlačítka. Ještě že znalý uživatel zná svůj fotoaparát a ví kde co je.

AUTOMATICKÉ VYVÁŽENÍ BÍLÉ

Kromě klasického módu AWB, který byl už na zrcadlovkách, má R3 i AWB-W (Automatické vyvážení bílé – BÍLÁ). Díky této volbě by některé scény, např. pod žárovkovým světlením měli mít neutrálnější podání, než tomu bylo doposud u klasického AWB. Dokonce to i funguje tak jak je popisováno. Super.

BATERIE

Stejně jako u všech bezzrcadlovek i u R3 se počet snímků na jedno nabití velmi liší. Je to dáno zejména způsobem fotografování. Pokud rádi fotografujete sekvenčně s vysokou rychlostí a trávíte hodně času kontrolou fotografií, tak toho moc nenafotíte. Stejné to je když si celý den hrajete s nastaveními a prohlížením každého snímku. Tady je dobré si najít určitý kompromis mezi focením a prohlížením. Pak se hravě dostanete nad 1000 fotografií na jednu baterii. A to je slušný výkon.

PROBLÉMY

Nyní něco málo z oblasti neřestí, se kterými je možné se setkat. Prostě to co Canon nedomyslel, nedotáhl do konce, nebo měl při jejich návrzích jiné myšlení, než mám já. Resp. co jsem od nich očekával a ony se chovaly jinak, než jsem předpokládal.

BLESK

Použití blesku na R3 má jistou záludnost, se kterou se musíte popasovat, chcete-li jej používat. Pokud nasadíte blesk do nové patice R3 rovnou, na první pohled v ní sedí jako ve staré patici, přijde rozčarování. Blesk se nespustí, a pokud ano, tak jen s plným výkonem. Po nahlédnutí do manuálu bylo vše jasné. Je to tam. Speedlite EL-1, 600EXII-RT, 600EX-RT, 580EXII, Transmiter ST-E3-RT první i druhé generace je možné používat jen s adaptérem AD-E1 který se prodává samostatně. Bez adaptéru máte smůlu. To není vše, protože i s tímto adaptérem je tam malé ale. Po pár blesknutích zjistíte, že adaptér AD-E1 je vlastně „otesánek“, který nekompromisně „žere baterie“. Proč? Protože nemá vlastní baterii a jako zdroj využívá tu ve fotoaparátu. Na jednu stranu se vývojáři snažili uživatelům ulehčit právě o hmotnost např. tužkových baterií, ale na druhou stranu to přineslo jiné problémy. Údajně Canon na problému pracuje a v budoucnu bude baterie R3 od adapteru AD-E1 odpojena v době kdy nebude využívána. Prostě adaptér nebude pod trvalým napětím. Uvidíme. Z toho plyne, že při fotografování s bleskem musíte mít jak adapter AD-E1 tak i minimálně jednu další plně nabitou baterii. Je to tedy ulehčení, alespoň co do hmotnosti? Není baterie do R3 náhodou těžší než jedna tužková baterie? Ach jo.

Jen pro doplnění, s mechanickou závěrkou máte k dispozici synchronizační čas 1/200, s první elektronickou závěrkou lze nastavit 1/250 a u čistě elektronické pak 1/180.

AUTOFOCUS VS SLUNCE

Fotografování proti slunci je většinou bez problémů, ale někdy se AF zachová jako zmatený kolemjdoucí. Zkoušel jsem několik RF objektivů, nicméně všechny alespoň u jednoho z deseti pokusů nezaostřili na první dobrou. Testoval jsem to jak s klasickým AF bodem, tak i automatickým výběrem AF bodů, ale i předdefinovaným objektem. Nejedná se o nic fatálního, jen je potřeba na to pamatovat, a ne se spoléhat na neomylnost AF. Pokud vám objekt nikam neuteče, nevadí to. Čas tak pro vás nehraje roli. Ovšem jde-li o sport, kde se situace neopakuje, můžete snadno přijít o zajímavý moment, tj. hezkou fotografii.

OSTŘENÍ NA BLÍZKÉ PŘEDMĚTY

I při respektování minimální ostřící vzdálenosti se několikrát stalo, že AF hledá (přeostřuje) a závěrka se spustí, i když nemá zaostřeno. V tomto případě to neberu jako vlastnost, ale něco, co Canon opraví v jednom z následujících FW.

VÍCE OBJEKTŮ V ZORNÉM POLI

Při fotografování objektů, které jsou předdefinované, takže automat, a je jich víc za sebou, si není vždy jistý, jestli vzít přední či vzdálený objekt. Často se stalo, že když jsem přesunul ostřící bod na přední objekt, který jsem chtěl sledovat, tak se po chvíli sám přehodil na objekt v pozadí. Čím blíže ten objekt byl, tím víc se to projevovalo. Musím, však podotknou, že ne vždy. Naopak, určíte-li mu k sledování vzdálený objekt, tak ho uzamkne a drží. A to i přesto, že na scéně se oba objekty míjely (jeden se pohyboval rychleji a druhý pomaleji). Občas si říkám, že bych chtěl vidět do hlavy tomu, co to programoval. Jak asi přemýšlel nad daným problémem a jak to v konečném důsledku vyřešil, že se to chová tímto způsobem.

OSTŘENÍ POMOCÍ OKA

Bezesporu zajímavá funkce a vlastně i novinka, i když už byla použita v EOS 3. Přišlo mi, že tato funkce má tendenci se občas chovat jako umanuté dítě. Prvním nutným krokem k zprovoznění je kalibrace, tady není co zkazit. Druhým krokem je ostření a zde nastává loterie. I přesto, že jsem daný systém několikrát zkalibroval, tak občas odmítal ostřit. Vlevo, vpravo a dole ostřil bez problémů, ale v horní části jen když se mu chtělo. Navíc nevím, jestli se tak blbě dívám, ale přišlo mi, že to není stabilní. I přesto že jsem se urputně snažil sledovat pevný objekt tak „oční AF“ poskakoval okolo. U pohyblivého objektu jsem tomu nějak nevěnoval pozornost, ale u pevného mě to zaujalo. Je to dobře nebo špatně? Nenašel jsem na to odpověď.

VÝKLOPNÝ LCD

Nejedná se o nic, co by nebylo známo již v DSLR. O tom jsem ale nechtěl psát. Ne každý se umí ztotožnit při focení s jinou osou roviny, než na jakou se dívá. Co tím chci říci? Jakmile vyklopíte LCD tak není v ose, kam míříte s objektivem. Někdo s tím nemá problém, ale někomu to vadí. Samozřejmě s tím souvisí i samotné držení/úchop objektivu druhou rukou, protože vyklopený LCD de facto vadí.

Co mě nejvíc na zadním/výklopném LCD irituje? Absence antireflexních vrstev. V dnešní době, kdy je má kde, jaký noname mobil, aby byl čitelný i za prudkého slunce, tak na fotoaparátech chybí. Přitom cílem posledních modelů všech výrobců fotoaparátů je snaha o to, aby uživatelé maximálně využívali zadní LCD a minimalizovali hledáček. Proboha jak, když na slunci na tom nic nevidíte. O ostřícím bodu ani nemluvě. A regulace jasu? Tak to je něco nad čím asi nikdo z vývojářů nikdy neuvažoval.

ZÁVĚR

Na první pohled se může jevit Canon R3 jako fotoaparát, který je konkurentem Nikonu Z9 a Sony A1. Existují však určité odlišnosti, které z EOS R3 dělají trochu jiný fotoaparát. Např. rozlišení snímače. Canon R3 má jako jeho předchůdci z řady 1DX pouze 24MPx snímač. Kdežto Z9 a A1 mají snímače s 45MPx a 50MPx. Canon tak de facto přizpůsobil R3 sportovním fotografům, kteří nepotřebují snímky s vysokým rozlišením. Pro ně je podstatnější rychlost, přesnost ostření a soubory s nižší velikostí.

Navíc fotografové, kteří musí nafotit akci, kde je vyžadováno ticho, mají díky R3 k dispozici režim tichého fotografování. To je něco jiného než pouhé přepnutí do režimu elektronické závěrky. V tichém režimu jsou deaktivovány i další provozní zvuky a pomocná světla AF, aby bylo fotografování zcela tiché. V normálním režimu elektronické závěrky vydává fotoaparát zvuk simulující závěrku. V tichém režimu je i toto potlačeno.

bezzrcadlovkaCanonDSLRR3

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře