Odchod od Lightroomu se odkládá
03.08.2020
Ač to na začátku vypadalo jako téměř jistá věc, postupem času se vše začalo měnit. Někomu se může vzhledem k nadpisu zdát, že Capture One je po mém testování horší než Lightroom, ale není tomu tak. Ano v Lightroomu je spousta věcí které mě slušně řečeno obtěžují a proto jsem si myslel, že by pomyslným vítězem, který po dlouholetém užívání nahradí právě Lightroom mohl být Capture One. Zejména po té, co vyšla nová verze s označení 20.
Capture One je vynikající program s mnoha možnostmi. Zejména v ateliérovém focení, či úpravách portrétních fotografií. U všeho ostatního už záleží na každém uživateli, čemu dá přednost. Ze superlativ Capture One nemohu určitě vynechat rychlost, stabilitu, kontrolu barev či vrstvy známé z Photoshopu. Lightroom styl vrstev nikdy úplně nepřijal, což je trochu zvláštní vzhledem k tomu, jak zásadní jsou pro Photoshop. Přitom díky takovéto „drobnosti“ můžete snadno změnit konkrétní část obrazu. Ostatně vrstvy byly jedním z plusových bodů pro Capture One, protože na první pohled to působilo dojmem, že již nebudu potřebovat ani Photoshop, který je součástí předplatného spolu s Lihtroomem.
Neduhy a nedodělky Capture One
Proč opět odkládám odchod z Lightroomu? Protože kromě vynikající funkčnosti měl Capture One na mém PC i některé neduhy, které zatím přikládám k vývojářským nedodělkům, resp. ne zcela dotaženému vyladění. Mezi první nedostatky programu, které jsem zaznamenal, bylo chybové ne/načtení RAW souborů. Naprosto pravidelně se mi stává, že z cca 100 originálních RAW fotografií nedokáže Capture One zobrazit jednu až dvě fotografie. Tvrdošíjně trvá na tom, že je soubor poškozen. Přitom Lightroom s tím nemá žádné problémy a fotografii zobrazí korektně. Jedná-li se o fotografii, která s největší pravděpodobností nakonec nebude vybrána k úpravám, nevadí. Pokud však jde o fotografii s opačným charakterem je to k naštvání, protože povedených fotografií se nikdo nechce dobrovolně zbavovat. V tomto bodě uvidím, až vyjde aktualizace, zda přijde náprava.
Dalším důvodem proč setrvávám u Lightroomu, jsou profily objektivů. Capture One nedávno vydal speciální verzi pro Nikon. Člověk by tak očekával, že zvládne načíst jak proklamované barevné profily, tak i nativní objektivy. Není tomu tak. Ostatně už v prvním článku „Captur One jako náhrada za Lightroom“ jsem to zmiňoval. V programu chybí korekce zkreslení některých objektivů a ručně to nelze udělat. Např. u objektivu s ohniskem 300 to ještě tolerujete, ale u rybího oka už to není možné. V určitých situacích zjistíte, že požadovaný efekt vlastně není to, co očekáváte a proto jej raději chcete zkorigovat, jako by nebyl. Ejhle, ono to nejde. Musíte pracně vymýšlet, přes jaký program provedete korekci efektu. Je to de facto blbost, navíc v určitých situacích vás to i štve, protože opět musím zhodnotit, že jinak je to vynikající program s obrovským potenciálem.
Co dál?
Capture One není pro každého a dokud nepřijde aktualizace tak je mi líto, není ani pro mě. Nicméně i nadále budu pokračovat v jeho testování souběžně s Lightroomem.
Ahoj, ubehl nějaký čas od napsání článku, pokročil jsi nějak s rozhodnutím? Co nová verze LR (barvy atd.) je to pro nej plus nebo vývojáři opět zkouší neco, co raději měli ještě nechat v šuplíku? Pravé se rozhodují zda zkusit C1 nebo zůstat u LR. Díky za odpověď, Lenka
Ahoj, novou verzi LR, resp. její nové funkce jsem otestoval a porovnal s C1. Určitě je to posun dobrým směrem. Jak LR tak C1 mají něco co jednomu bude vyhovovat a druhému zase ne. V tomto ohledu je vhodné, aby si každý zkusil oba programy a rozhodl se. V případě mého rozhodnutí zda zůstat nebo odejít k C1 jsem již rozhodnutý. S LR jsem skončil. Jestli chceš zkusit C1 tak tu udělej. Nebo počkej ještě pár dní a můžeš otestovat rovnou novou verzi, která bude mit několik vylepšení ale i novinek.