KAŽDÝ BY MĚL DOSTAT DRUHOU ŠANCI

16.11.2020

Blog

Já stejně jako mnoho dalších z vás, po příchodu domů zjistil, že to co mám na kartě ve fotoaparátu, není dokonale ostré. Zpravidla se takové fotografie zbavuji. Když se však jedná o fotografii, se kterou klient počítá a chce jí za každou cenu, je třeba s tím něco udělat. První, co vám vyskočí v mysli, „přeci mu nemohu odevzdat neostrou fotografii“. Nafotit to znova není možné, protože akce skončila. Jedním z pomocníků, jak neostrou fotografii zachránit je Topaz Sharpen AI.

JAK SE S NÍM PRACUJE

Sharpen AI stejně jako DeNise AI od společnosti Topaz Labs, má intuitivní uživatelské rozhraní se dvěma režimy úprav. Manuální a automatický. Režimů ostření má pak dokonce tři (Sharpen, Stabilize, Focus). Každý z nich je vhodný na něco jiného. Pojďme si je trochu přiblížit.

  • Sharpen (ostření) – jde o běžné ostření, které zná každý z jakéhokoli programu pro úpravu fotografií.
  • Stabilize (stabilizace) – slouží k eliminaci pohybové neostrosti způsobené chvěním nebo pohybem fotoaparátu při fotografování. (Za to zpravidla mohou ruce, které se klepou, a nedokáži udržet dlouhý čas J)
  • Focus (zaostření) – slouží k eliminaci neostrosti, která vznikla špatným zaostřením – objekt je mimo hloubku ostrosti.
Režimy ostření

Pro záchranu neostrých fotografií jsou zejména poslední dva režimy, Stabilze a Focus. Nicméně, doporučuji vyzkoušet všechny režimy ostření, zkontrolovat výsledky a zjistit, který z nich funguje nejlépe na vašem obrázku. Při testování se mi několikrát stalo, že v případě, kdy měla fotografie např. pohybovou neostrost a mělo být použito režimu Stabilize se stalo, že jiný režim zaostření fungoval lépe než samotný režim stabilizace a naopak.

K porovnání je ideální použít režimu Comparison View, který umožňuje zobrazit jak originál, tak všechny ostřící režimy zobrazit najednou.

Multi náhled

Ať budete požívat jakýkoli režim ostření, doporučuji vypnout funkci Auto-update preview. Proč? Protože jinak bude program při každé změně znova a znova přepočítávat a generovat náhled. Lepší je si Update provést sám ručně po té, co si nastavíte optimální hodnoty které vám vyhovují.

Automatiký update

Já tomu říkám funkce na testování nervové soustavy. Ostatně o tom jsem psal minule.

SELEKTIVNÍ OSTŘENÍ

Další z možností, co lze nastavit je selektivní ostření. Pomocí masky, kterou si vytvoříte budete ostřit jen na konkrétní místo ve fotografii. Supr funkce.

Funkce maskování
Automatické maskování

Takto to vypadá, když kliknete na funkci maskování. Automatika se sama snaží rozpoznat objekt. V tomto případě jde o psa. Ostatně vlevo dole na vás vyskočí pomůcka k upřesnění objektu, který hodláte maskovat.

Výběr objektů

Umělá inteligence umí rozpoznat 20 různých typů předmětů včetně lidí, automobilů, letadel a různých zvířat. Vzhledem k tomu, že pes nebyl rozpoznán ideálně, musel jsem chybějící čísti těla domalovat štětcem ručně. V náhledu níže je vidět, jak si s neostrostí čumáku psa poradily jednotlivé režimy. Sharpen AI tak posouvá ostření obrázků na zcela novou úroveň.

Zobrazení multi náhledu k snazšímu výběru

DÁVKOVÉ ZPRACOVÁNÍ

Poslední, co jsem zapomněl zmínit je dávkové zpracování. Stejně jako DeNoise AI i Sharpen AI je schopen zpracovat více souborů najednou. Respektive postupně. Třeba se to někomu může hodit. Já si u sebe nedokážu představit, že bych to někdy využil. Ale nikdy neříkej nikdy. Uvidíme.

Dávkové zpracování
Co se mi líbilo
  • Intuitivní uživatelské rozhraní
  • Pokročilé možnosti ostření
  • Možnost využít samostatně, nebo jako plugin
  • Dávkové zpracování
Co by mohlo být lepší
  • Vysoké hardwarové požadavky

ZÁVĚREM

Tento produkt nefunguje dokonale pro každou fotografii, ale u mnoha fotografií dělá zázraky. Ve všech třech režimech ostření obrazu dokáže umělá inteligence (AI) analyzovat obraz a nastavit doporučené hodnoty. To se nemusí všem zamlouvat, a proto si každý může doporučené nastavení ručně změnit. Topaz Sharpen AI mohu s klidným svědomím doporučit. Není nic jednoduššího než si program vyzkoušet. Ostatně k tomu slouží 30denní lhůta, kdy je poskytován zdarma. Chcete-li získat 15% slevu, přidejte při platbě do pole s kódem vygenerované heslo, které získáte zde, nebo kliknutím na banner níže.

SharpenTopaz

Předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře